O zakladateľke ŽIVOTa bez ODPADU...

 Golden Ornament

 

Ahoj ZERO WASTE nadšenec, nadšenkyňa,

ak ma ešte nepoznáš, moje meno je Zuzana. Som mladá žena, milujúca manželka, vďačná dcéra. 

A toto je jedno z miest, kde si chcem plniť svoj sen. Vitaj v ŽIVOTe bez ODPADU...

 

ZuzanaKonecna

 

Už to bude nejaký čas, odkedy som sa zamilovala do ZERO WASTE spôsobou života a chcem Ti ho tu trošku priblížiť... 

Pojem "zero waste" znamená v preklade "bez odpadu", respektíve "nulový odpad". V dnešnej dobe to síce nie je najľahšie, ale ak má človek vôľu a chuť niečo zmeniť, dá sa žiť ekologickejšie. Aj keď povedzme si narovinu, nulový odpad to zrejme nikdy nebude... Jediné, o čo sa môžeme snažiť, je zredukovať odpad na minimum, žiť tzv. "less waste" štýlom a vyberať si produkty, z ktorých vzniká minimum odpadu.

 

Golden Ornament 0 

 

A ako vlastne vznikol projekt "ŽIVOT bez ODPADU"?

 

Pôvodne môj projekt ŽIVOT bez ODPADU (teraz už náš) vznikol oficiálne 1.5.2018 (obchodík na www.sashe.sk už 1.10.2017), ale myšlienka na celý projekt hľadala svoje miesto v mojej hlave veľmi dávno. Už je to nejaký ten čas, odkedy sa snažím v osobnom aj pracovnom živote minimalizovať odpad na minimum. A to nie preto, že je to novodobý trend, ale preto, že chcem... Zaujímam sa o prírodu, rastliny, prírodnú a BIO kozmetiku... A práve preto Ti v e-shope www.zivotbezodpadu.sk prinášam len prírodnú kozmetiku, u ktorej som si istá jej prírodným zložením ekologickým balením. Väčšinu produktov mám samozrejme odskúšanú aj sama na sebe, prípadne na mojej rodine či priateľoch.

 

Vždy preferujem šikovných lokálnych (slovenských či českých) výrobcov, ktorí vkladajú do svojej práce kúsok seba a svojho srdca, a je to aj vidieť... Vyberám iba značky, ktoré balia svoje produkty s ohľadom na naše životné prostredie (teda do papiera alebo skla). Viem, že existuje veľa kvalitných značiek prírodnej kozmetiky, ktoré balia svoje produkty do plastu. Tento spôsob žiaľ neuznávam, a preto takéto výrobky u mňa nenájdeš. Takisto som toho názoru, že čisto prírodná kozmetika (hlavne s obsahom rastlinných olejov) by mala byť balená v tmavom skle pre dlhšie zachovanie životnosti. Rada by som zaviedla aj systém vratných obalov. Vypoužívané sklenené nádobky mi teda môžeš vrátiť a ja sa postarám o ich správne vytriedenie alebo ich znovupožitie. 

 

Prechod na prírodnú kozmetiku v roku 2018 u mňa začal v prvom rade výrobou vlastnej prírodnej domácej kozmetiky. Ten pocit, keď používam doma vyrobenú kozmetiku a presne viem, čo do nej moje ruky zamiešali, je na nezaplatenie... Poznáš ho? :) Veľa produktov z mojej ponuky (bambucké maslo, za studena lisované prírodné oleje, esenciálne oleje) budeš môcť preto využiť aj na výrobu domácej kozmetiky.

 

No späť k môjmu ŽIVOTu bez ODPADU...

 

ZIVOTBEZODPADU

  

Celý nápad založiť tento internetový obchodík vznikol preto, aby každý jeden nadšenec zero waste spôsobu života našiel všetko, čo potrebuje, na jednom mieste. Presne to som hľadala aj JA a dospela som k myšlienke otvoriť si vlastný obchodík s niečím, o čom som na 100 % presvedčená, že je ekologické a prírodné. Vždy preferujem produkty, ktoré sú z čisto prírodného materiálu, a teda sú po skončení životnosti 100 % rozložiteľné v prírode. Na svoje si v mojom obchodíku prídu aj vegáni...

 

A teraz k mojím vlastným produktom...

 

ŽIVOT bez ODPADU totiž nie je len internetový obchod, ale aj moja vlastná značka, pod ktorou sa vyrábajú ZERO WASTE háčkované odličovacie tampóniky. Predstavujú skvelú ekologickú bezodpadovú alternatívu ku klasickým jednorazovým odličovacím tampónikom. Už žiadne zbytočné plastové balenia tampónov a nespočítateľné množstvo tampónov, ktoré skončia v koši. A hlavne ušetrené peniažky...

Tampóniky sú uháčkované zo 100 % BIO bavlny, ktorá má certifikát GOTS, a tým pádom sú úplne rozložiteľné v prírode. Zároveň táto bavlna neobsahuje žiadne chemikálie (pesticídy, herbicídy, ťažké kovy a ďalšie látky bežne prítomné v klasickej bavlne), takže je to to najlepšie čo môžes svojej pleti dopriať. Ak používaš len čisto prírodnú kozmetiku a prírodné prípravky na pranie (mydlové orechy, mydlové vločky alebo prírodný prací prášok), po skončení životnosti tampónika (čo tak skoro ale nebude), ho môžeš hodiť bez obáv do kompostu a neprispeješ tým tvoreniu ďalšieho odpadu. Čo Ty na to? Ja mám z toho obrovskú radosť. 

 Tamponiky

 

Samozrejme rátam s tým, že nie každému môžu háčkované odličovacie tampóniky vyhovovať, a preto som sa rozhodla do ponuky zaradiť aj iné alternatívy na odlíčenie pleti, ako napríklad konjakové hubky či odličovacie uteráčiky.

 

Nájdeš tu aj rôzne iné ZERO WASTE vychytávky, ako napríklad už dávno známe bambusové zubné kefky, bambusové slamky, úžasné bezodpadové čajové sviečky a zdravé sójové sviečky vo vratných sklenených obaloch, bavlnené sieťované vrecúška na nákup potravín, prípravky na pranie a starostlivosť o domácnosť bez odpadu, prírodnú kozmetiku balenú v ekologických obaloch a mnoho iného...

  

Ak by Ti v mojej ponuke čokoľvek chýbalo, neváhaj ma kontaktovať na info@zivotbezodpadu.sk.  

Pevne verím, že tu nájdem podobných nadšencov ekologického spôsobu života ako JA.

 

Zuzanazozivota